Ukryty pośród malowniczego sudeckiego krajobrazu pocysterski kompleks w Krzeszowie na Dolnym Śląsku w Diecezji Legnickiej od wieków zachwyca swoimi walorami duchowymi i artystycznymi.

12 marca br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odwiedził powiat kamiennogórski. Przed wieczornym spotkanie z mieszkańcami Kamiennej Góry Pan Prezydent odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie nazwane Europejską Perłą Baroku. Najcenniejszym skarbem Sanktuarium jest Ikona Matki Bożej Łaskawej, pochodząca z I połowy XIII wieku.

Spotkanie z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą i z ministrami Kancelarii Pana Prezydenta odbyło się w Domu Opata. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Władz Województwa, Powiatu i Samorządu oraz Przedstawiciele Kościoła na czele z JE Księdzem Biskupem Legnickim Zbigniewem Kiernikowskim wraz z nielicznym duchowieństwem. W spotkaniu uczestniczył proboszcz polanicki ks. prałat Antoni Kopacz, zaproszony przez Kustosza Sanktuarium ks. Mariana Kopko.

Spotkanie miało miejsce w Sali Opata. Pan Prezydent wpisał się do Księgi Pamiątkowej, następnie odbyło się powitanie Pana Prezydenta przez Biskupa Legnickiego i Władz Państwowych, którzy wręczyli Panu Prezydentowi drobne upominki.

Wśród nich był też ks. prałat Antoni Kopacz, który bardzo sobie ceni spotkanie z Głową Państwa Polskiego i uważa to za najwyższy zaszczyt. Ksiądz prałat wręczył Panu Prezydentowi książkę swojego autorstwa: „Obrona Kępy Oksywskiej” (nieznane relacje Obrońców Polskiego Morza), umieszczoną w pięknej oprawie ze skóry. Na okładce znajdował się napis „Dla Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Ziemi Kłodzkiej – Krainy Pana Boga z darem wdzięczności i modlitwy”. W środkowej części okładki umieszczona była tabliczka z Orłem w koronie i napis: „Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie Wielkiemu Patriocie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie ks. prałat Antoni Kopacz. Krzeszów 12-03-2018”. W czasie wręczania Pan Prezydent wypowiedział następujące słowa: „Dziękuję Księdzu, zapoznam się i przeczytam”.

Następnie wszyscy na czele z Panem Prezydentem udali się do Bazyliki, gdzie przed cudownym Obrazem Pan Prezydent wraz z Księdzem Biskupem długo się modlił. W zakrystii Bazyliki Pan Prezydent spotkał się z Siostrami Benedyktynkami a następnie zwiedził Mauzoleum Piastów Śląskich. Na zakończenie Pan Prezydent z Gośćmi udali się do Domu Opata na kawę i herbatę.

 

f