15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną też Świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu ksiądz błogosławi bukiety kwiatów i ziół, które wierni przynoszą do kościoła.

„Wniebowzięta Polanicka Pani,
Ty na wzgórzu swą świątynię masz,
swoim płaszczem czule nas osłaniasz,
na swych wiernych zsyłasz zdroje łask”.
(z pieśni, sł. i muz. M. Chłoń)

 

W naszej świątyni parafialnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ten dzień jest szczególnie uroczyście obchodzony, gdyż jest to święto patronalne naszej parafii, można powiedzieć parafialne imieniny.

Ksiądz Proboszcz Prałat Antoni Kopacz zawsze zaprasza na uroczystość odpustową księży spoza parafii. w tym roku był to o. Zdzisław Świniarski, sercanin, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju na Sokołówce.

Na początku Mszy Świętej, Ksiądz Proboszcz serdecznie wszystkich powitał: o. Zdzisława, księży, siostry zakonne, parafian i gości.

Eucharystię sprawował o. Zdzisław, w koncelebrze Księdza Proboszcza i księży z dekanatu, wygłosił także homilię z ambony, piękny widok. Homilię o. Zdzisław rozpoczął od przypomnienia, że prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, który ogłosił w 1950 r. papież Pius XII. Matka Boża po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ojciec Zdzisław pięknie mówił o Matce Bożej, która ludzkie potrzeby zanosi do swego Syna. Przypomniał też objawienia Matki Bożej w La Salette, w Lourdes, w Fatimie. Matka Boże objawiała się dzieciom i prosiła, żeby ludzie się modlili.

Msza Święta odpustowa była wyjątkowa i miała piękną oprawę. Służba Liturgiczna była doskonale przygotowana, każdy z ministrantów znał swoje miejsce przy ołtarzu i wiedział, co ma robić. Ołtarz pięknie ukwiecony. Oprawę muzyczną, oprócz gry organisty, zapewniał dobrze nam znana kapela góralska „Janicki” z Czarnego Boru, koło Kamiennej Góry.

Przed błogosławieństwem wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem, relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętej Siostry Faustyny oraz figurą Matki Bożej Fatimskiej. Idąc wokół kościoła śpiewaliśmy pieśni na góralską nutę.

Na zakończenie Eucharystii, Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości oraz tym, którzy w niej uczestniczyli.

Barbara Woronowicz

f