W sobotę 29 września odbyła się pielgrzymka do Prudnika i Nysy. W Prudniku mieliśmy nawiedzić miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w Nysie bazylikę pw. Świętego Jakuba Starszego.

Najważniejszym punktem naszej pielgrzymki była Eucharystia, którą ksiądz Damian odprawił w sanktuarium Świętego Józefa w Prudniku. W ołtarzu głównym znajduje się niespotykany wizerunek Świętego Józefa. Święty Józef przedstawiony jest z Dzieciątkiem Jezus, leżącym niemowlęciem.

W kazaniu ksiądz Damian mówił m. in. o tym, że nieprzypadkowy jest dzień naszej pielgrzymki, gdyż jest to święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Nieprzypadkowo uczestniczymy we Mszy Świętej w tym kościele, gdyż okazało się, że jest to sanktuarium Świętego Józefa. Wreszcie, za kilka dni będziemy obchodzić wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu, a tym sanktuarium opiekują się ojcowie franciszkanie, co też nie jest przypadkowe. U Pana Boga nic nie dzieje się przypadkowo, nic nie jest przypadkiem. Dalej ksiądz mówił o przyjaźni. Niektórzy twierdzą, że mają wielu przyjaciół np. na portalach społecznościowych, ale to nie są przyjaźnie. Nie można mieć tylu przyjaciół, bo prawdziwym przyjacielem może być osoba, której można całkowicie zaufać, zwierzyć się ze wszystkiego, powierzyć najskrytszą tajemnicę. Takim prawdziwym i największym przyjacielem jest Pan Jezus.
Po Mszy Świętej przeszliśmy do klasztoru ojców franciszkanów, w którym w latach 1953-1954 więziony był Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Byliśmy w celi, w której Prymas przebywał ponad rok i w sali historii z pamiątkami związanymi z Prymasem.

Naprzeciw klasztoru znajduje się piękna grota maryjna, jest to replika groty w Lourdes. Dalej w lesie jest cmentarz, na którym spoczywają ojcowie franciszkanie.

Z lasu prudnickiego udaliśmy się do Nysy, gdzie nawiedziliśmy bazylikę pw. Świętego Jakuba Starszego i Świętej Agnieszki. Bazylika została zbudowana w XII wieku, w stylu gotycko – halowym z ambitem. Styl halowy charakteryzuje się brakiem naw bocznych, a ambit to obejście wokół prezbiterium. Bazylika wewnątrz jest z surowej cegły, gdyż po pożarze zerwano tynki. Ma 70 metrów wysokości z wieżą, dwa rzędy kolumn i robi ogromne wrażenie.

Obok, w dzwonnicy znajduje się skarbiec Świętego Jakuba, w którym jest bogata kolekcja naczyń liturgicznych i monstrancji. Wszystkie eksponaty są ze srebra, złocone i zostały wykonane w Nysie. Nie jest to muzeum, gdyż przedmioty te są używane podczas ważnych uroczystości i świąt. O bazylice i skarbcu bardzo ciekawie opowiadał ksiądz proboszcz bazyliki – ksiądz prałat Mikołaj Mróz.

Bardzo interesująca była ta pielgrzymka, nikt z nas uczestników nigdy nie wcześniej nie był w tych miejscach. Ważne było poznanie miejsca internowania Prymasa Tysiąclecia, obecnie Sługi Bożego, którego proces beatyfikacyjny jest w toku.

Dziękujemy naszemu księdzu proboszczowi za umożliwienie księdzu Damianowi zorganizowanie i prowadzenie tej pielgrzymki.

Serdeczne Bóg zapłać Księże Damianie!

Barbara Woronowicz

 

f