W całym kraju uroczyście obchodzona jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Polanicy-Zdroju przedstawiciele władz, nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół oraz pracownicy Polanickiego Centrum Kultury i tutejsze trzy Parafie Rzymskokatolickie wspólnie postanowili uczcić to wyjątkowe święto.

Wszystko rozpoczęło się w piątek 9 października o godzinie 10:30 tańcem „Poloneza na 100 par” na deptaku w Parku Zdrojowym przed Sanatorium „Wielka Pieniawa”. Poloneza tańczyły dzieci i młodzież wszystkich polanickich szkół, w obecności polaniczan, rodziców dzieci i gości kuracjuszy z różnych stron Polski. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewnie Hymnu Polski. Następnie w Parku Zdrojowym został zasadzony „Dąb Niepodległości” przez przedstawicieli Władz Miasta, Zarządu Uzdrowiska, Nadleśnictwa „Zdroje” w Szczytnej, Prezesa Towarzystwa Miłośników Polanicy, księdza Proboszcza, kuracjuszy i młodzieży. Fakt ten został upamiętniony na tablicy wmurowanej na postumencie kamiennym. Wieczorem o godzinie 17:00 w tutejszym Teatrze Zdrojowym odbył się „koncert dla Niepodległej" w wykonaniu polanickiego chóru „Bel Canto”. O godzinie 19:00 wyświetlono film „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, w 90 rocznicę jego projekcji.

Przypadające w niedzielę 11 listopada Święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę miało wyjątkowy charakter, który na pewno przejdzie do historii tej pięknej uzdrowiskowej miejscowości. Główne uroczystości odbyły się o godzinie 10:00 Eucharystią, sprawowaną w kościele parafialnym, stanowiącym równocześnie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Mury polanickiej świątyni wypełniły się wiernymi.

Uroczystą oprawę zapewniły poczty sztandarowe: Koła Związków Sybiraków, Kłodzkiego Obwodu Armii Krajowej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy Monte Cassino, Oddziałów Gimnazjalnych im. dr Józefa Matuszewskiego, Zespołu Szkół Stowarzyszenia „Edukator”, Regionalnej Szkoły Turystycznej. Technikum im. Jana Pawła II, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła „Radia Maryja i Telewizji Trwam”.

Obecni byli przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Kłonowski, ustępujący Burmistrz Polanicy-Zdroju Jerzy Terlecki, Burmistrz Elekt Mateusz Jelin, Prezes Towarzystwa Miłośników Polanicy Edward Wojciechowski, nowo wybrani Radni Miasta.

Mszę Świętą sprawowaną w intencji naszej Ojczyzny odprawił  proboszcz i dziekan polanicki ksiądz prałat Antoni Kopacz. W homilii ksiądz proboszcz mówił o miłości i wierności Ojczyźnie. Podkreślił: „W Nowym Testamencie sprawa miłości Ojczyzny występuje jeszcze wyraźniej. Syn Boży stając się człowiekiem rodzi się w określonym kraju, ma swoją ojczyznę. Choć przyszedł na świat, aby kierować człowieka ku wspólnej nam wszystkim ojczyźnie niebieskiej, przecież nie był mu obojętny los Ojczyzny ziemskiej. Sam ją kochał i nam przez to kochać kazał swoją Ojczyznę. Bo jak mówił ksiądz Piotr Skarga: Kto Ojczyźnie swojej służy, sam sobie służy, bo w Niej się wszystko jego dobro zamyka”. Dlatego to Polacy walczyli o wolność Ojczyzny, walczyli o polską szkołę, o język polski, o polską kulturę, o polskie rządy. Walka ta wymagała wiele ofiar ludzkich. W dzisiejszy dzień, kiedy czcimy 100-letnią rocznice ponownego powstania Państwa Polskiego, pamiętamy o tych wszystkich, którzy oddali walcząc o wolność. Zamyślenie nasze obejmuje imiona tych, którzy wielce umiłowali ideały chrześcijańskie i ojczyste. Polska jest pełna takich grobów, które nie tylko mówią, ale krzyczą. Jakże - wielkie wzruszenie ogarnia każdego Polaka na cmentarzu Monte Cassino, gdy czyta u podnóża grobów polskich żołnierzy: Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie... To samo można powiedzieć o cmentarzach w Loreto, Bolonii czy Katyniu.
„Byliśmy wierni”. Ta wierność - to zobowiązanie. Oddali życie, jakże często bardzo młode. Ta krew nie może być daremna - zdajemy sobie z tego sprawę. Z tego powodu również odwiedziny na cmentarzach naznaczone są stygmatem wołania o wierność. Chodzi tu nie tylko o wierność zwyczajną, rodzinną. Prochy naszych bohaterów wołają o wierność Polsce - ojczyźnie wszystkich Polaków. Bardzo wielka była bowiem ich ofiara. Była to cena krwi. Nie wolno tej ceny zapomnieć. Nasza polska wierność grobami się mierzy. Wiemy, co to znaczy grób. Znaczy on także wielką miłość i wielką wierność".

Po Eucharystii ksiądz dziekan podziękował wszystkim uczestnikom tej uroczystości za piękne świadectwo swojej wiary i miłości naszej Ojczyzny. Podziękował obecnemu Panu Burmistrzowi za piękną współpracę ze wspólnotą parafialną w ciągu 5 kadencji burmistrzowania w Polanicy-Zdroju. Nowem Burmistrzowi, elektowi Mateuszowi Jelinowi, życzył obfitych darów Bożych w pełnieniu tak ważnej funkcji dla dobra wspólnego jakim jest Polanica-Zdrój. Na koniec uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Po Mszy Świętej delegacja złożyła kwiaty przed domem przy ulicy Elsterskiej, gdzie mieszkał po wojnie Stanisław Kozicki oraz na jego grobie.

O 11:30 w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej odbyły się dalsze uroczystości. Występowały przedszkolaki z trzech polanickich Przedszkoli, dzieci ze Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i z Regionalnej Szkoły Turystycznej. Wszyscy przypominali drogi, które wiodły Polaków do Niepodległości. Na szczególną uwagę zasługiwał polonez w wykonaniu Przedszkolaków, za który otrzymały wielkie brawa od wypełnionego po brzegi widzami Teatru Zdrojowego.

Uroczystości zakończyła „Wieczornica Patriotyczna” w Teatrze Zdrojowym.

ks. prał. Antoni Kopacz

f