Obchody wspomnienia św. Jana Pawła II, patrona biskupiego miasta, zwieńczyły rok świętowania 15 lat od ustanowienia przez papieża Polaka jej pierwszym pasterzem bp Ignacego Deca.

Przewodniczył im 19 października abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W homilii, nawiązując do rozmowy Jezusa z Szymonem Piotrem nad Jeziorem Galilejskim, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na patronat św. Jana Pawła II nad miastem biskupim.

– Przypominamy sobie jego słowa i czyny dokonane na przestrzeni tego wyjątkowego pontyfikatu. Jan Paweł II kierował Kościołem powszechnym ponad 26 lat. Sterował Kościołem swoim słowem zawartym w dokumentach i przemówieniach, przemierzał kontynenty docierając do najdalszych zakątków ziemi. Występował na najważniejszych areopagach świata, by głosić Ewangelię. Czynił to niezmordowanie aż do ostatniego dnia, do swojej błogosławionej śmierci. Czynił to także swoim cierpieniem, a nade wszystko swoim świętym życiem. Wybierając takiego patrona dla stolicy diecezji, musicie być świadomi, że jest to zaszczyt, ale i obowiązek dalszego wsłuchiwania się w jego nauczanie z tego wielkiego depozytu – mówił dodając, że to miłość, która rozpalała św. Piotra i jego następcę jest warunkiem służby Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Na zakończenie Mszy św. natomiast abp Pennacchio wręczył bp. Ignacemu pamiątkowy medal i poświęcił tablicę upamiętniającą wspólne świętowanie. Po niej zaproszeni goście udali się do świdnickiego seminarium, gdzie czekał poczęstunek.

Przypomnijmy, że obchody piętnastej rocznicy utworzenia diecezji świdnickiej rozłożone zostały na szereg wydarzeń i uroczystości. Rozpoczęliśmy je od uroczystej Mszy św. sprawowanej przez ks. abp Salvatore Pennacchio w dniu 23 marca bieżącego roku, niemalże w dniu rocznicy wydarzeń sprzed 15 lat.

Kolejnym momentem świętowania była wizyta ks. kard. Stanisława Dziwisza, który odprawił Mszę św. na wałbrzyskim stadionie w kolejną rocznicę śmierci wielkiego Polaka Jana Pawła II. Ważnym punktem tegorocznych wydarzeń były diecezjalne uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, którym przewodniczył ks. abp Józef Michalik. Momentem szczególnym było 383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na terenie diecezji świdnickiej w dniach 13 i 14 czerwca. Mszy św. w kościele katedralnym przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Źródło: www.swidnica.gosc.pl

 

Galeria zdjęć

f