„Wniebowzięta Polanicka Pani,

Ty na wzgórzu swą świątynię masz,

Swoim płaszczem czule nas osłaniasz,

Na swych wiernych zsyłasz zdroje łask”

 

 

15 sierpnia obchodzimy najważniejsze święto Matki Bożej, Jej Wniebowzięcie. Dla naszej parafii było to święto patronalne, imieniny naszego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wchodząc do kościoła od razu było wiadomo, że jest to dzień wyjątkowy, jedyny dzień w roku, ponieważ pięknie był udekorowany kwiatami ołtarz główny. Takiej eleganckiej i gustownej dekoracji nasz ołtarz bardzo długo nie miał. 

Na wstępie Eucharystii, Proboszcz Parafii, ks. prał. Antoni Kopacz powitał wiernych, parafian, gości i kapłanów. Mszę świętą sprawował ksiądz kanonik Aleksander Trojan, proboszcz parafii z Lądka-Zdroju, dziekan Dekanatu Lądek-Zdrój, w koncelebrze kapłanów z naszego dekanatu: o. Henryka Derenia SSCC ze Starego Wielisławia i ks. Grzegorza Kamińskiego MSF ze Szczytnika. W czasie uroczystości dołączyło wielu kapłanów z polanickiego dekanatu.

Ksiądz Aleksander Trojan w homilii mówił o Matce Najświętszej. Dogmat Jej Wniebowzięcia ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Maryja jest najważniejszą z Niewiast, bo została wybrana przez Boga na Matkę Jego Syna. To Ona prowadzi nas do Jezusa. Maryja jako jedyna została wzięta do nieba z duszą i ciałem. 

Msza święta miała wyjątkowo uroczystą oprawę, najpierw Ewangelię, a potem Credo grając na organach, przepięknie odśpiewał ks. Mateusz Matusiak. Uroczystość uświetnił zespół góralski „Janicki” z Czarnego Boru.

Przed zakończeniem Eucharystii odbyła się procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła oraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej i relikwiami św. Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny. Procesję zakończyło uroczyste Te Deum, po którym nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a następnie poświęcenie ziół i kwiatów, które przynieśli wierni.

Na koniec, Ksiądz Proboszcz podziękował Księdzu Kanonikowi i kapłanom za sprawowanie Eucharystii. Podziękował Księżom Wikariuszom, klerykowi Mariuszowi, księżom z Dekanatu Polanica-Zdrój, Służbie Liturgicznej i wiernym za obecność. 

Przy Mszy świętej asystowali trzej ceremoniarze, bracia: Mateusz, Tymoteusz i Michał, którzy są doskonale przygotowani przez ks. Mateusza Zająca i wzorowo wypełniają swoją posługę przy ołtarzu.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni: „Wniebowzięta Polanicka Pani”, którą skomponował i napisał nasz organista, pan Mieczysław Chłoń. 

Serdecznie dziękujemy naszym drogim duszpasterzom za piękne przygotowanie parafialnego święta. Bóg zapłać!

          

  Barbara Woronowicz

 

f