Święto Niepodległości jest dziękczynieniem składanym Panu Bogu za dar wolności naszej Ojczyzny. To dziękczynienie za tych wszystkich bohaterów, którzy walczyli w jej obronie przez 123 lata oraz w powojennej rzeczywistości.

 

W Polanicy-Zdroju, w kościele Wniebowzięcia NMP, 11 listopada o godz. 10.00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział parafianie oraz kuracjusze. Uczestniczyły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Casino, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Armii Krajowej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Frącek, gdzie podkreślił jak ważne jest dzisiejsze święto narodowe. Wspominając pragnienia tamtych pokoleń o wolnej i niepodległej Polsce, mówił o poświęceniu młodych żołnierzy, którzy często oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny. Umierali oni ze słowami na ustach – „Jeszcze Polska nie zginęła”. Ksiądz Krzysztof w swojej homilii oddał hołd wszystkim poległym w obronie naszej ojczyzny, tym znanym z imienia i nazwiska jak i tym których imion nie znamy. Wskazał również, że to na ich wylanej krwi powstała niepodległa Polska. Dlatego musimy, tak jak uczył nas św. Jan Paweł II, ucałować naszą ojczystą ziemię z wielką godnością. Musimy wspólnie dbać o ten wielki dar jaki pozostawili nam nasi przodkowie. Ksiądz zakończył swoją homilię słowami: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! Boże błogosław nasz kraj!”.

Ks. Mateusz Matusiak

 

 

f