14 stycznia 2022 r., po trudach ziemskiego życia odszedł do wieczności Ksiądz Prałat Antoni Kopacz, proboszcz naszej parafii. Jego nagłe i niespodziewane odejście wielu napełniło smutkiem, ale jako chrześcijanie mamy nadzieję zmartwychwstania i spotkania w wieczności. Ksiądz Prałat odszedł po latach walki z chorobą. Wierzymy, że Jego kapłańskie życie, dobry Bóg nagrodzi życiem wiecznym.

Uroczystości pogrzebowe Księdza Prałata rozpoczęły się we wtorek 18 stycznia 2022 roku w Polanicy-Zdroju. Eucharystii z wprowadzeniem trumny z ciałem do kościoła parafialnego przewodniczył o godz. 17.00 Ksiądz Biskup Adam Bałabuch, który wygłosił również homilię. Mówił w niej: Odpowiedzialna posługa kapłańska jest uczestnictwem w krzyżu Jezusa. W ziemskiej wędrówce to właśnie Jezus wspierał ks. prał. Antoniego na każdym etapie jego życia ziemskiego. Nie tylko w posłudze kapłańskiej, ale i w chwilach choroby i cierpienia. W Eucharystii uczestniczyli kapłani z dekanatu Polanica-Zdrój oraz z różnych stron naszej diecezji świdnickiej. Po zakończonej Mszy Świętej była możliwość osobistej modlitwy i pożegnania się z Księdzem Prałatem.

 W środę 19 stycznia 2022 roku, o godz. 12.00 odbyła się Eucharystia pogrzebowa w Polanicy-Zdroju, które przewodniczył Ksiądz Biskup Ignacy Dec, Pierwszy Biskup Świdnicki. Uczestniczył w niej Ks. Bp Adam Bałabuch oraz Ks. Bp Stefan Regmunt z Zielonej Góry. Eucharystia zgromadziła rzeszę kapłanów z trzech dolnośląskich diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej, z diecezji Hradec – Kralove oraz z innych diecezji.

O godz. 11.00 była modlitwa różańcowa, a godz. 11.30 rozpoczęły się oficjalne przemówienia. Kolejno głos zabierali: p. Irena Indrzejczyk – jako przedstawicielka parafian; p. prof. Andrzej Chorosiński – przedstawiciel świata nauki, odpowiedzialny za koncerty organowe, które odbywają się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju; p. Agata Winnicka, wiceburmistrz, w imieniu Burmistrza Miasta p. Mateusza Jellina; p. Henryk Grzybowski, w imieniu p. Georga Wenzla; p. Edward Wojciechowsk, i w imieniu Towarzystwa Miłośników Polanicy; ks. Grzegorz Todorowski, w imieniu dekanatu Polanica-Zdrój; o. Zdzisław Świniarski, w imieniu kapłanów z dekanatu oraz ks. Grzegorz Góra, proboszcz ze Stornia Śląskiego, gdzie Ksiądz Prałat był kiedyś proboszczem.

Homilię wygłosił Biskup Ignacy Dec. Na zakończenie Eucharystii głos zabrali: Ksiądz Biskup Adam, który przemawiał w imieniu Biskupa Marka Mendyka, Biskupa Świdnickiego. Biskup Pomocniczy mówił: Żegnamy dobrego pasterza, który był zatroskany o powierzoną mu parafię. Żegnamy świadka, który pokazał, jak brać swój krzyż na każdy dzień, dźwigać doświadczenia choroby i cierpienia razem z Jezusem ukrzyżowanym. Żegnamy kapłana maryjnego i chcemy także pożegnać kogoś, kto był miłosiernym samarytaninem, który potrafił pochylić się nad doświadczeniem cierpienia innych, wyciągnąć rękę do tych, którzy jego pomocy potrzebowali;  kolega z rocznika święceń ks. Antoniego – ks. prał. Czesław Majda z Wrocławia; ks. Stanisław Chomiak, przyjaciel Księdza Prałata oraz ks. Mateusz Matusiak, wikariusz parafialny.

Obrzędowi ostatniego pożegnania przewodniczył Bp Stefan Regmunt. Po nim nastąpiło wyprowadzenie trumny z kościoła.

20 stycznia 2022 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe Księdza Prałata w Rudniku nad Sanem – Stróży, w diecezji sandomierskiej, w rodzinnej miejscowości zmarłego proboszcza, w parafii pw. Matki Kościoła. Mszy Świętej o godz. 13.00 przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, który wyraził swoją wdzięczność wobec Księdza Prałata za życzliwość okazywaną Kościołowi na Ukrainie. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele parafii z Polanicy-Zdroju oraz kapłani z różnych diecezji, rodzina Księdza Prałata oraz znajomi, mieszkańcy tamtejszej parafii. Homilię wygłosił Biskup Ignacy Dec.

Po zakończonej Eucharystii trumna z ciałem Księdza Prałata została złożona do rodzinnego grobowca na cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem.

Módlmy się, aby Bóg obdarzył życiem wiecznym śp. ks. Antoniego Kopacza.

Ks. Mateusz Matusiak

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f