WYDARZENIE EUCHARYSTYCZNE

„Pozostawajmy długo na klęczkach przed Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii, wynagradzając naszą wiarą i miłością zaniedbania, zapomnienie, a nawet zniewagi, jakich nasz Zbawiciel doznaje w tylu miejscach na świecie. W adoracji pogłębiajmy naszą osobistą i wspólnotową kontemplację”. (św. Jan Paweł II)

24 września br. wybraliśmy się z ks. Damianem na pielgrzymkę autokarową do Legnicy i Legnickiego Pola, miejsc w których nikt z nas wcześniej nie był. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy modlitwą i Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

W Legnicy w Sanktuarium Świętego Jacka 25 grudnia 2013 roku wydarzyło się coś niezwykłego. Na Hostii, która upadła podczas udzielania Komunii Świętej, i którą umieszczono w naczyniu z wodą, po pewnym czasie ukazał się kolor czerwony. Po przeprowadzeniu wielu badań stwierdzono, że jest to fragment tkanki podobnej do ludzkiego mięśnia sercowego ze zmianami, które zachodzą w czasie agonii. W kwietniu tego roku Biskup Legnicki polecił wystawić tę Relikwię, aby wierni mogli oddawać Jej cześć. I my mieliśmy to szczęście, że mogliśmy adorować Jezusa Chrystusa w tym szczególnym Znaku. To, co zdarzyło się w Legnicy na razie nie jest Cudem Eucharystycznym, ale Wydarzeniem Eucharystycznym.

Drugim etapem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi w Legnickim Polu. W miejscu, gdzie w 1241 roku rycerstwo Polskie stoczyło bitwę z Tatarami i poległ tam książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej. Sanktuarium znajduje się w jednym z najwspanialszym zabytków późnego baroku w dawnym opactwie benedyktynów. I w tej pięknej Bazylice Mniejszej uczestniczyliśmy w Eucharystii z homilią.

W drodze powrotnej odmawialiśmy tajemnice radosne Różańca Świętego i śpiewaliśmy pieśni maryjne. Dziękowaliśmy Panu Bogu za przeżyty święty czas.

tekst: Barbara WORONOWICZ

f