„Odmawiając Różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona – radosna, bolesna i chwalebna, zawsze u boku Syna – jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw”. (św. Jan Paweł II)

1 października br. w pierwszą sobotę miesiąca odbyła się diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca do Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo ciekawą konferencją na temat odpustów, wygłoszoną przez ks. dr Arkadiusza Chwastyka Oficjała Sądu Biskupiego Diecezji Świdnickiej. Następnie założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci – Magdalena Buczek dała świadectwo skuteczności modlitwy różańcowej w chorobie.

Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia, którą sprawował ks. bp Ignacy Dec w koncelebrze wielu kapłanów. W rozważaniu Ksiądz Biskup przedstawił historię powstania modlitwy różańcowej, orędzia Matki Bożej Fatimskiej, zwanej Różańcową oraz dwa świadectwa ludzi, którzy doświadczyli mocy modlitwy różańcowej.

Przed zakończeniem Mszy Świętej Ksiądz Biskup odczytał Akt Zawierzenia Matce Najświętszej kapłanów naszej diecezji, którzy ofiarowali Matce Bożej piękną, złotą różę, w podziękowaniu za dar powołania do kapłaństwa.

Po Eucharystii wyruszyła procesja pod przewodnictwem Księdza Biskupa, z figurką Matki Bożej na dróżki różańcowe. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w procesji, pozostały w bazylice odmawiając Różaniec, który prowadził ks. Krzysztof Iwaniszyn, wikariusz z Nowej Rudy – Słupiec.

Uroczystość zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy charakter, gdyż odbywała się w 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Bardzkiej.

Dziękujemy Księdzu Prałatowi za zorganizowanie tej pielgrzymki i ks. Andrzejowi, że nas prowadził.

Serdeczne Bóg zapłać!

Barbara WORONOWICZ

f