Gromada wilczków

Podczas weekendu majowego udaliśmy się na Wielkie Łowy do Jankowic Rybnickich na śląsku. Był to drugi wyjazd naszej gromady na tego typu spotkanie, w którym oprócz nas brały udział gromady z Wrocławia, Gryfowa i ze Śląska, łącznie ponad 60 wilczków i 19 starych wilków. Łowy były podzielone na kilka aktywności między innymi wiosenne zmagania, w czasie których wilczki próbowały sił w różnych konkurencjach sprawdzających ich sprawność, celność i szybkość. Był też czas ze świętym Franciszkiem, kiedy wilczki dowiadywały się różnych informacji na temat swojego patrona. Na koniec każdego dnia spotykaliśmy się wspólnie razem na świeczysku, na którym śpiewaliśmy wilczkowe piosenki oraz oglądaliśmy przygotowane przez wilczki scenki o fabule Księgi Dżungli. Każdy dzień został również uświetniony przez Mszę Świętą w tutejszej kaplicy św. Floriana. Był to dla nas niezapomniany czas, podczas którego nasze wilczki nabyły wiele nowych umiejętności i nawiązały przyjaźnie z wilczkami z innych gromad.

W tym roku wyruszyliśmy z dwóch różnych miejsc: harcerze i harcerki z rozdroża pod Gromnikiem, natomiast wilczki oraz ich rodzice z Bożanowa. Następnie po kilku kilometrach drogi połączyliśmy się znów razem aby wspólnie ze śpiewem na ustach udać się do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Języka Polskiego w Henrykowie. Na miejscu odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której dokonaliśmy po raz kolejny aktu zawierzenia naszej organizacji Najświętszej Maryji Pannie. Po Eucharystii odbyła się konferencja dla rodziców. W jej czasie jednostki harcerskie oraz wilczków odbywały gry i zabawy na świeżym powietrzu. Na sam koniec odbył się apel podsumowujący, w którym uczestniczyli wszyscy skauci obecni tego dnia oraz ich rodzice i duszpasterze. Cieszymy się że dopisała nam zarówno pogoda jak i frekwencja. Z Polanicy i Kłodza przyjechało 4 wilczków, 4 harcerzy, 4 rodziców oraz 2 wędrowników. Skauci z Dolnego Śląska pielgrzymowali do tego miejsca już po raz drugi.

W ostatnim tygodniu ferii I Gromada Polanicka wyjechała na swoje zimowisko do schroniska młodzieżowego w Kuraszkowie koło Obornik Śląskich. Choć śniegu tam nie znaleźliśmy to wyjazd można zaliczyć do jak najbardziej udanych. Pierwszego dnia od rana trwało przygotowanie do turnieju rycerskiego, który miał się odbyć na koniec zimowiska. W tym celu każdy wilczek pod okiem Szarego Brata mógł wykonać drewnianą tarczę z własnym herbem oraz miecz. Czas między zajęciami i posiłkami urozmaicały nowe gry przygotowane przez sępa Chilla, które miały za zadanie nauczyć wilczków spostrzegawczości oraz współpracy. Wieczorem odbyło się jeszcze świecznisko, czyli odpowiednik ogniska, tylko że w pomieszczeniu przy świeczkach, na które wilczki przygotowały scenki przedstawiające historie z Księgi Dżungli. Następnego dnia wilczkom przyszło sprawdzić się pod względem zwinności i szybkości na torze przeszkód. Następnie odbyło się szkolenie z posługiwania się tarczą i mieczem, podczas którego wilczki przećwiczyły różne formacje użyteczne podczas bitwy. Wilczki dowiedziały sie również jak wzywać pomoc oraz szybko i skutecznie przetransportować ranną osobę na noszach podczas kursu pierwszej pomocy. Tego dnia na obiad zjedliśmy kiełbaski z ogniska, gdyż było bardzo ciepło i słonecznie. Po obiedzie odbył się wreszcie upragniony turniej rycerski, spośród wielu konkurencji, najwięcej frajdy sprawił pojedynek na trafienie mieczem w stopę. Wszyscy wróciliśmy do domu bardziej szczęśliwi, usamodzielnieni oraz zmęczeni.

30 listopada w Andrzejki odbyła się kolejna zbiórka I GP. Tym razem wilczki przygotowywały lampiony na roraty. Mieliśmy też okazję udekorować adwentowe drzewko aniołkami, które trafią do domów naszych parafian, a wypisane na nich prezenty dotrą do potrzebujących dzieci.

Po wakacyjnej przerwie I Gromada Polanicka przystąpiła do realizacji swoich zbiórek. Na ostatniej takiej zbiórce w Polanicy wilczki odbyły tzw. Bieg Wilczka, który jest jednym z wymaganych zadań do zaliczenia na I gwiazdkę, czyli odznaki przyznawanej za różne dokonania i pracę nad sobą. Wilczki są już po kilku zbiórkach w tym roku, z czego dwie odbyły się w Kłodzku. Rozwijamy swoje umiejętności, aby jak najlepiej przygotować się do zimowiska oraz obozu letniego, a co niektórzy do złożenia obietnicy. Zapraszamy do naszej I Gromady Polanickiej chłopców w wieku od 9 do 11 lat, a starszych do wstapienia do zastępu Sowa, który już kilka lat działa na terenie Polanicy i Kłodzka. Więcej o nas można poczytać tu: www.skauci-europy.pl oraz www.fse.wroc.pl lub zadzwonić pod numer 603197650.

W ubiegłą sobotę tj. 22 września br. na plebanii, przy parafii WNMP odbyła się pierwsza zbiórka tzw. Gromady Wilczków. Jest to osobna gałąź w naszym stowarzyszeniu zwana „żółtą”, która skupia najmłodszych obywateli w wieku 9-12 lat. Wszystko pod okiem czujnego „akeli”, i „szarego brata”, którzy podczas 3-godzinnych zajęć, przekazują wilczkom praktyczną wiedzę oraz uczą nowych zabaw i piosenek, rozbudzających wyobraźnię.