W ubiegłą sobotę tj. 22 września br. na plebanii, przy parafii WNMP odbyła się pierwsza zbiórka tzw. Gromady Wilczków. Jest to osobna gałąź w naszym stowarzyszeniu zwana „żółtą”, która skupia najmłodszych obywateli w wieku 9-12 lat. Wszystko pod okiem czujnego „akeli”, i „szarego brata”, którzy podczas 3-godzinnych zajęć, przekazują wilczkom praktyczną wiedzę oraz uczą nowych zabaw i piosenek, rozbudzających wyobraźnię.

 

Zabawy te i zwyczaje biorą się z „Księgi Dżungli” Rudyarda Kiplinga. Jest to pouczająca opowieść dla dzieci, której głównym bohaterem jest mały chłopiec wychowany przez wilki i inne zwierzęta. Wilczek, podobnie jak Mowgli – bo tak nazywał się bohater owej książki – przestrzega Praw Gromady, oraz przeżywa przygody, zdobywa odznaki na „łowach”. Na wilczka czyhają niebezpieczeństwa, zwłaszcza stary tygrys – Shere Khan knujący zemstę na Mowglim. Zasadniczym założeniem Gromady jest, że wilczek uczy się przez zabawę. Poznaje swoją wiarę za przykładem swojego św. Patrona oraz patrona gromady – św. Franciszka z Asyżu. Przychodzi też czas na poważniejsze momenty takie jak: Msza Święta, czy „Skała Narady” czyli zebranie wilczków z akelą. Jest to o tyle istotne w rozwoju młodego chłopca, że pozwala wypełnić czas między szkołą, zajęciami dodatkowymi, a niedzielnym odpoczynkiem. Daje mu możliwość przeżycia przygody i to nie jednej w atmosferze wiary i wzajemnego szacunku. Owocem tych spotkań staje się nie tylko wiedza praktyczna, ale i moralność katolicka. W Polanicy działa dalej zastęp Sowa, złożony z chłopaków w wieku 12 – 16 lat. Odbywają oni swoje zbiórki i uczęszczają na wyjazdy organizowane przez drużynę. Dla licealistów, studentów i dorosłych przeznaczona jest czerwona gałąź. Jest to przygoda oparta na wyrzeczeniu, służbie i braterstwie. Do tej pory jest u nas dwóch wędrowników: ja i Rafał – akela gromady. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej działalności wystarczy odwiedzić naszą oficjalną stronę: www.skauci-europy.pl albo skontaktować się z ks. Marcinem. Zapraszamy do naszego grona!

f