Ministranci

 

W Niedzielę Dobrego Pasterza, czterech dotychczasowych kandydatów do posługi ministranta: Dominik Budziński, Kacper Jurek, Samuel Liedke oraz Michał Pogoda z rąk Księdza Prałata otrzymali błogosławieństwo do pełnienia tej ważnej funkcji w zgromadzeniu liturgicznych. Po wielu tygodniach przygotowań, prób i nauki teorii chłopcy mogli z radością ubrać strój ministrancki aby rozpocząć swoją posługę przy Chrystusowym Ołtarzu.  

Posługa ministranta, do której dopuszczamy dziś
waszych synów, braci, kolegów i znajomych, jest potrzebna Kościołowi i bardzo
przez Kościół ceniona. Ministrant bowiem pomaga kapłanowi przy
sprawowaniu świętych obrzędów, szczególnie podczas Mszy Świętej, zarówno
wtedy, gdy kapłan przewodniczy modlitwie Kościoła, jak i wtedy, kiedy
wykonuje czynności samego Chrystusa, który za jego pośrednictwem
konsekruje chleb i wino na ciało i Krew swoją.

 

W dniu 14 marca 2015 roku w Hali Słonecznej w Ząbkowicach Śląskich odbył się V Turniej Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza.

Grupa ministrantów z naszej parafii udała się, 30 września, do Bystrzycy Kłodzkiej, aby zagrać mecz towarzyski piłki nożnej z tamtejszą służbą liturgiczną parafii pw. Świętego Michała Archanioła. Pomimo zdecydowanej przewagi liczebnej ministrantów z Bystrzycy Kłodzkiej, nasi chłopcy pokonali rywali 11:9. Już w pierwszej połowie spotkania okazało się, że polaniccy ministranci wykazują się dużo lepszą kondycją piłkarską wygrywając 7:2. W drugiej połowie gospodarze spotkania nieco się przebudzili, dzięki czemu całe spotkanie stało jeszcze większym sportowym widowiskiem. Ten mecz był pierwszym spotkaniem sportowym w tym roku szkolnym i katechetycznym. Dla ministrantów, oprócz rywalizacji sportowej była to także okazja do spotkania się w gronie ministranckim obu parafii. W niedalekich planach jest także odbycie meczu towarzyskiego wyjazdowego ze służbą liturgiczną parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie Słupcu.

Dzięki zaangażowaniu ks. Jana Sroki z parafii pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich oraz burmistrza miasta, Marcina Orzeszka ministranci, lektorzy i ceremoniarze diecezji świdnickiej 1 marca 2014r. spotkali się w Hali Słonecznej na turnieju tenisa stołowego. Był to już IV turniej organizowany przez w/w osoby. Jak co roku, gościem specjalnym rozgrywek był jeden z polskich olimpijczyków. W tym roku do Ząbkowic przyjechał Paweł Rańda, srebrny medalista w wioślarstwie z Pekinu (2008). Turniej rozegrany został w dwóch grupach-młodszej (szkoły podstawowe) i starszej (szkoły gimnazjalne). Naszą Parafię reprezentowało dwóch ministrantów Michał i Tymoteusz Kopeć w grupie młodszej i lektor Mateusz Kopeć w grupie starszej. W finale spotkali się Michał i Tymoteusz Kopeć .Po zaciętej walce wygrał Michał wynikiem 3:2 .W grupie starszej Mateusz Kopeć zajął 10 miejsce. Łączna liczba uczestników wyniosła 53 ( 33-grupa starsza oraz 20 grupa młodsza). Mariusz Kopeć

W piątek 13.09.2013 r. w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się mecz towarzyski pomiędzy ministrantami z naszej parafii a ministrantami z Bystrzycy Kłodzkiej. Początek meczu nie zapowiadał się ciekawie dla naszej drużyny. Na początku pierwszej połowy przegrywaliśmy dość sporą liczbą straconych bramek. Ale na szczęście nasz los odmienił się i w końcowym wyniku meczu wygraliśmy 12:9.

KANDYDACI

MINISTRANCI MŁODSI

MINISTRANCI STARSI

 1. Lekan Paweł
 1. Bogut Maksymilian
 2. Bokun Tomasz
 3. Bzdyra Dariusz
 4. Dziedzic Bartek
 5. Gieniec Jakub
 6. Hołub Bartek
 7. Kopeć Michał
 8. Kopeć Tymoteusz
 9. Lazar Szymon
 10. Lekan Michał
 11. Nakwasiński Karol
 12. Natołoczny Oskar
 13. Nonas Dominik
 14. Sadko Jakub
 15. Sadko Jan
 16. Szewelańczyk Wiktor
 1. Błaszczyk Szymon
 2. Dziedzic Paweł
 3. Glamkowski Michał
 4. Kreiser Marek
 5. Sadko Jacek
 6. Wydrych Mateusz

 

Służba przy ołtarzu to zaszczyt i odpowiedzialność. Ministrant jest reprezentantem wspólnoty. Jest ministrantem nie tyle dla siebie, ale w służbie Kościołowi. Spotkania ministrantów odbywają się w poniedziałki po wieczornej Mszy św. W pierwszym tygodniu miesiąca spotykamy się wraz z lektorami na Mszy św. w pierwszy czwartek miesiąca. Po Mszy św. organizujemy agapę.

W Ząbkowicach Śląskich odbył się III Turniej Tenisa Stołowego Ministrantów. Zawody zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza i Dekanat Ząbkowice Południe przeprowadzono w Hali Słonecznej. Imprezę poprzedziła Msza św. sprawowana w Kościele p.w. św. Jadwigi. Swoją obecnością uczestników turnieju zaszczycił biskup Adam Bałabuch. Gościem honorowym był medalista olimpijski w wioślarstwie Kajetan Broniewski. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. W grupie młodszej turniej wygrał Tymoteusz Kopeć – ministrant z naszej parafii. Miejsce 9-te zajął Michał Kopeć. W tej grupie startowało 19 zawodników. W grupie starszej 5-te miejsce zajął Mateusz Kopeć, miejsce 11. zajął Arek Witlake, miejsca 17-25 zajęli Jacek Sadko i Szymon Błaszczyk. W tej grupie startowało 25 zawodników. Gratulujemy Tymoteuszowi zdobycia tytułu mistrzowskiego!

Czas ferii to doskonała okazja aby aktywnie spędzić wolny czas. Tak też uczyniła grupa ministrantów z naszej parafii. Wraz z ministrantami z Kudowy przez trzy dni odpoczywaliśmy w Lądku Zdroju. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy we wtorek 29 stycznia. Wraz ze sprzętem narciarskim udaliśmy się na zimowisko. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. W trzech grupach mogliśmy podziwiać wspaniałą szatę naciekową pozostawioną przez trwające tysiące lat zjawiska krasowe. Po dość długim marszu urozmaiconym walką „na śnieżki” udaliśmy się do Lądka. Po obiedzie wyruszyliśmy na rozgrzewkę przed czekającym nas wysiłkiem na stoku – przez godzinę korzystaliśmy z basenu. Wieczorem po kolacji podzieliśmy się na dwie grupy – starszych i młodszych, aby obejrzeć ciekawe filmy.

Po Mszy św. sprawowanej w I czwartek miesiąca spotkaliśmy się na agapie. Świętowaliśmy imieniny Michała, który niedawno dołączył do naszej grupy. Odwiedził nas także gość z dalekich Stanów Zjednoczonych.

W pierwszy czwartek miesiąca zainaugurowaliśmy spotkania Liturgicznej Służby Ołtarza. Msza św. pierwszoczwartkowa w miesiącu wrześniu zgromadziła ministrantów i lektorów na wspólnej modlitwie. Uroczystą oprawą Mszy św. chcieliśmy podkreślić, jak ważne jest piękno liturgii, o które dbają właśnie ministranci i lektorzy. Wspólna modlitwa w intencji powołań będzie odbywała się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Po Mszy św. w salce na plebanii odbyła się agapa w czasie której podsumowaliśmy ubiegły rok i zaplanowaliśmy pracę w nadchodzącym roku. Zapraszamy do dołączenia do LSO nowych kandydatów!

Reprezentacja naszej parafii odniosła wielki sukces! Młodsi ministranci na turnieju piłkarskim w Strzegomiu wywalczyli tytuł Mistrzów Diecezji. Lektorzy po zaciętej walce zdobyli w klasyfikacji końcowej miejsce szóste. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Dziękujemy także rodzicom naszych ministrantów za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

Ubiegłotygodniowe zwycięstwo naszej reprezentacji piłkarskiej należało godnie uczcić. Spotkaliśmy się wspólnie - ministranci, lektorzy i rodzice - aby radować się swoją obecnością. Piłkarze rozegrali mecz. Planowaliśmy kolejne spotkania i wyjazdy. Specjalnym gościem na naszym spotkaniu był ks. prałat Antoni.

Mikołaj odwiedził także ministrantów, obdarował ich upominkami. Oczywiście nie obyło się bez pytań i kilku żartów. Jednak wszyscy sprostali wymaganiom Świętego i otrzymali swoje prezenty.

f