Podobnie, jak w ubiegłym roku, w znanym od wieków sanktuarium w diecezji świdnickiej licznie zgromadzili się przedstawiciele Rodziny Radia Maryja z całej metropolii wrocławskiej, nie zabrakło przedstawicieli Terenowego Biura Radia Maryi wraz z ks. Marcinem z naszej parafii.

Do Barda, do stóp słynącej łaskami figury Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary Świętej, która wysłuchuje modlitwy pielgrzymów od ponad 800 lat, przynieśliśmy nasze osobiste podziękowania i prośby, pamiętaliśmy także o naszych księżach, parafianach i ojczyźnie. Rok temu przybyliśmy jako nowo zawiązująca się grupa, w tym roku składaliśmy podziękowanie za roczną opiekę nad naszym biurem, które 5 września będzie obchodzić swój jubileusz. Tak jak tysiące ludzi spragnionych obcowania z Panem Bogiem i Matką Najświętszą przybyliśmy, aby wspólnie z pasterzem Kościoła świdnickiego bp. Ignacym Decem, kapłanami oraz z całą rodziną Radia Maryja modlić się, gdzie rozdzielane są łaski tym, którzy szczerze o nie proszą. Przed Mszą Św. był program muzyczno-poetycki „Przebudź się Polsko”, wykonany przez dzieci , młodzież i dorosłych. Występ patriotyczny, mówiący o rodowodzie i historii naszego kraju, o potrzebie modlitwy i czynu „aby Polska była Polską”. Centralną częścią spotkania była Masza Święta, przewodniczył pasterz Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec. W homilii ks. Biskup pomógł nam zrozumieć znaczenie Bożych słów, w których jesteśmy wzywani:

- do miłości bez obłudy, bez zakłamania, aby nie powiększać to co małe, a nie zmniejszać co duże i ważne. Nie przerzedzać komara, a połykać wielbłąda. Aby nie być dwulicowym, należy jasno i czytelnie dawać świadectwo o swojej wierze. Aby uchwalane prawo było zgodne z prawem Bożym.

- do spieszenia się w okazywaniu czci jeden drugiemu, aby nie czekać na miłe gesty, uśmiech, pochwały, trzeba być pierwszym w okazywaniu miłości.

- do nie opuszczaniu się w gorliwości, należy być dobrym, nie narzekać, nie zniechęcać się, każdy czas jest dobry aby powrócić do gorliwości, do pierwotnej miłości, aby być aktywnym człowiekiem Kościoła. Nie zadawalać się byciem przeciętnym, nie ma powodów do zwycięstwa dobra nad złem. Za dużo jest w Polsce bezczynności ludzi dobrych.

- do bycia płomiennego ducha, w naszym ciele starzejemy się, ale duch nie powinien poddawać się starzeniu, musi być zawsze młody, ochotny, twórczy. Należy brać przykład z błogosławionego Jana Pawła II

- do cierpliwości w ucisku i wytrwałości w modlitwie, krzywda nas nie omija bo jesteśmy na ziemi, a nie w niebie. Należy patrzeć na św. Monikę, która była cierpliwa i wytrwała w modlitwie przez długie lata. Nie można mówić, że jest się u kresów sił, trzeba trwać.

- do zaradzania potrzebom świętych – bliskich oraz do przestrzegania gościnności, należy myśleć o potrzebach drugich, a nie o swoich. Trzeba gościć i obdarowywać bezinteresownie innych.

- do błogosławieństwa tych, którzy nas prześladują, nie należy złorzeczyć i źle życzyć wrogom. Kardynał S. Wyszyński, kiedy był prześladowany modlił się trzymając w rękach różaniec. Trzeba płacić za zło dobrem.

- do nie gonienia za wielkością, za władzą, za pieniędzmi, światową wielkością. Nas ma pociągać to co pokorne i nie uważać to za słabość.

Na zakończenie homilii bp Ignacy Dec zatrzymał się na wyznaniu Matki Najświętszej, która odsłania nam swoją duszę, czego pragnie, kim jest w modlitwie Magnificat. Dziękujemy za przepiękną i pełną Bożej mądrości homilię, która napełniła nasze serca nadzieją i poderwała naszego ducha do coraz większego umiłowania Pana Boga i Matki Najświętszej ponad wszystko co dzisiejszy świat nam proponuje. Po Mszy Świętej mieliśmy możliwość ucałowania słynącej łaskami figury Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary. Był również czas na poczęstunek i na miłe rozmowy tak jak to jest w gronie przyjaciół, niektóre osoby dotąd znaliśmy tylko z radia, teraz mogliśmy się spotkać. Wróciliśmy rozśpiewani do Polanicy oraz szczęśliwi, że mogliśmy się modlić u stóp Matki Bożej Strażniczki Wiary, która pomoże nam swoją działalnością głosić miłość do Pana Boga, Chrystusa, Kościoła oraz bliźniego. „Do naszych sanktuariów maryjnych, także do Barda przynosimy więc nie tylko nasze osobiste, rodzinne, sąsiedzkie sprawy, ale także bolączki, kłopoty, zmartwienia ogólnokościelne i narodowe. Dlatego modlimy się o zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem i w naszej Ojczyźnie, ale także w Europie i świecie” – mówił ksiądz biskup Ignacy Dec.

Elżbieta Górecka

f