fot. pielgrzymi

Elżbieta Górecka

Najświętsza Panno Maryjo, Przyczyno Naszej Radości, Mario Śnieżna, przychodzimy do Ciebie w tym świętym miejscu łaski, w którym za Twoim wstawiennictwem Wszechmogący Bóg darzy: chorych - zdrowiem, ociemniałych - przejrzeniem, pragnących potomstwa - łaską rodzicielstwa, strapionych - pociechą, opuszczonych - pomocą, grzeszników - przebaczeniem i łaską.

Prosimy Cię, abyś i nas wspomagała teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Jan Paweł II - z modlitwy koronacyjnej 21.06.1983 r.

 

Każdego miesiąca, w jedną z sobót, Rodzina Radia Maryja spotyka się na wspólnej modlitwie. W tym miesiącu pojechaliśmy wraz z Ks. Tomaszem do Sanktuarium na Górze Iglicznej, gdzie króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Przybyliśmy tu, aby pokłonić się Matce Bożej i we Mszy Św. za Jej wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski dla Radia Maryja, Telewizji TRWAM oraz prosić o liczne i święte powołania Kapłańskie i Misyjne.

 

W Sanktuarium czekał na nas Ks. Kustosz, który przedstawił historię świątyni i cudownej figury Matki Bożej w formie wspaniałej homilii. Dzieje cudownej figury sięgają czasu, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. Kiedy ludność pielgrzymująca do Mariazell miała trudności związane z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej, wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, wracając w 1750 r. z pielgrzymki, przyniósł ze sobą wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię cudownej figury Matki Bożej z Mariazell, która do dnia dzisiejszego wysłuchuje modlitwy wiernych, widzi kłopoty i problemy pielgrzymów, czeka na nas i chce nam pomóc.

Wśród licznych pielgrzymów odwiedzających to miejsce, był trzykrotnie Św. Jan Paweł II – patron naszego Biura RM. 7 lipca 1955 r. z grupą przyjaciół-studentów; jako biskup 20 sierpnia 1961 r. z okazji obchodzonych we Wrocławiu „Dni Maryjnych”; jako kardynał 10 sierpnia 1968 r., odbywając pielgrzymkę po sanktuariach Ziemi Kłodzkiej. Również osobiście koronował cudowną figurę Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” we Wrocławiu 21 czerwca 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Cudowna Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości przebierana jest w liczne sukienki mające Ją upiększyć i ubogacić, jedną z nich ufundował nasz Ks. Proboszcz Antoni Kopacz.

Po Mszy Św. otrzymaliśmy uroczyste błogosławieństwo przypisane temu miejscu.

Jeszcze krótkie zwiedzanie w krużgankach wystawy ukazującej dzieje Sanktuarium na Górze Iglicznej i kultu Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Marii Śnieżnej” oraz ciepła herbat, kawa, pyszne ciasto w kawiarence i powrót do swoich domów. Jak na każdej pielgrzymce, w drodze z Polanicy odśpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a w drodze powrotnej odmówiliśmy Różaniec Św.

            Dziękujemy Panu Bogu za to, że mogliśmy uczestniczyć we Mszy Św. oraz wypraszać za wstawiennictwem Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Marii Śnieżnej” u Wszechmocnego Boga potrzebne łaski dla nas i dla naszych bliskich. Dziękujemy także ministrantowi Kubie za służbę ołtarza.

 

f