fot. Agnieszka i Jakub Gieniec

tekst: Elżbieta Górecka

Comiesięczne spotkanie modlitewne Rodziny Radia Maryja w miesiącu lutym było w Wambierzycach. Pielgrzymowanie do „Dolnośląskiej Jerozolimy” zbiegło się z rozpoczęciem wielkiego postu, kolejnego w naszym życiu. Kto lepiej pomoże nam przeżyć ten czas, jak nie Matka Boża – Królowa Rodzin. Tu szukaliśmy pomocy i pocieszenia, której udziela od ok. XII wieku. W tym miejscu niewidomy Jan z Ratna odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej.

 

W czasie wyjazdu mieliśmy dwóch przewodników: duchowego – Ks. Tomasza Możyńskiego i turystycznego – Jana Barańskiego, który jest członkiem RM i na co dzień przewodnikiem turystycznym. Pan Jan przypomniał nam historie tego miejsc. Nie brakowało ciekawostek, np. dotyczących liczby schodów prowadzących do Brazylijki. Jest ich 57 o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa).

Po pokonaniu tych licznych schodów, udaliśmy się na centralną część naszego pielgrzymowania, na Mszę Św., która była odprawiana w intencji zmarłego członka RM – Pana Hieronima Barańskiego. Dopełnieniem naszej obecności w Sanktuarium było oddanie pokłonu Matce Wambierzyckiej – Królowej Rodzin Litanią Loretańską i ucałowaniem rąbka sukienki figurki Maryi. Była ciepła herbata u gościnnych Ojców Franciszkanów – opiekunów Patronki Ziemi Kłodzkiej.

I chociaż odjeżdżając odśpiewaliśmy „O Maryjo żegnam Cię …”, to przecież każdego dnia tulimy się do Matki Bożej, która wyprasza nam i naszym rodzinom u Chrystusa potrzebne łaski. W drodze powrotnej już myśleliśmy o następnych wyjazdach na spotkania modlitewne.

Dziękujemy Panu Bogu za wspaniały czas, za opiekę Matce Przenajświętszej, za opiekę duchowną Księdzu Tomaszowi, za gościnność Ojców Franciszkanów i Panu Janowi za to, że był naszym przewodnikiem turystycznym.

f