Utworzenie sanktuarium

Uroczystość utworzenia sanktuarium była na żywo transmitowana przez Telewizję "TRWAM". Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

Relacja Telewizji "TRWAM"

Relację z uroczystości przedstawił na łamach "Gościa Niedzielnego" ks. Roman Tomaszczuk. Informacje pojawiły się także na portalu internetowym "Gościa":

Relacja Gościa Niedzielnego (ks. Roman Tomaszczuk)

Na uroczystościach obecni byli także przedstawiciele TV SUDECKIEJ. Materiał przygotowany przez redaktorów można zobaczyć na stronie tychże mediów:

Relacja "Telewizji Sudeckiej"

Powodem wystąpienia proboszcza o utworzenie Sanktuarium, kierującego parafią polanicką od 20 lat było dobro duchowe powierzonych mu wiernych jak i gorące pragnienie szerzenia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Idealnym miejscem dla tego typu Sanktuarium jest kościół polanicki, ze względu na fakt umieszczenia w nim, w latach powojennych (1945), łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przywiezionego przez repatriantów ze Stanisławowa. Diecezja świdnicka choć posiada liczne sanktuaria maryjne, nie ma jeszcze specjalnego miejsca, w którym oddawana byłaby cześć Matce Bożej w jej wizerunku Nieustającej Pomocy. Parafia polanicka znajduje się w miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowej, szeroko odwiedzanej przez turystów i kuracjuszy. Przyjeżdżają tutaj ludzie chorzy na ciele i na duszy, szukając pomocy także przed łaskami słynącym obrazem. Równie wielką czcią otaczany jest obraz przez miejscowych parafian, którzy swoje prośby kierują przed oblicze Maryi w każdą środę podczas nabożeństwa nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Lata 2011, 2012, 2013 są w historii Polanicy Zdroju bogatymi w wydarzenia i zapiszą się w pamięci na całe stulecia. Zaraz po obchodach 100-lecia wybudowania i konsekracji kościoła parafialnego następuje moment zwrotny w historii miasta. Na prośbę ks. prałata Antoniego Kopacza Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec, mając na uwadze duchowe dobro Kościoła świdnickiego, w dniu 6 kwietnia 2013 r. w kościele parafialnym w Polanicy Zdroju powołuje „Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy”, na szczeblu diecezjalnym. Sama uroczystość była długo przygotowywana. Bezpośrednim impulsem przygotowującym były tegoroczne Rekolekcje wielkopostne przeprowadzone przez Ojca Mariusza Chyrowskiego CSsR, przełożonego Nowicjatu Wyższego Seminarium Ojców Redemptorystów w Tuchowie, który ukierunkował je na kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Rekolekcje cieszyły się dużą frekwencją wiernych i kuracjuszy, a owocem ich była Spowiedź wielkanocna z udziałem 10 księży. Wraz z Ojcem Mariuszem przyjechało dwóch kleryków: Wacław Zyskowski, Jerzy Krywult, którzy prowadzili rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2.